Krízisintervenció:
A krízis, krízishelyzet fogalma (G. Caplan): A krízishelyzet olyan lélektanilag kritikus szituáció, amely a személy számára érzelmileg hangsúlyos, kiemelten fontos az adott életszakaszban, semmiképpen nem elkerülhető, kénytelen szembenézni vele, minden figyelme és erőfeszítése a megoldásra irányul, de a szokásos problémamegoldó eszközökkel az illető számára nem leküzdhető.
A krízisintervenció célja: A krízisállapot oldására irányuló törekvés, mely segíti az egyént abban, hogy rendezett lelkiállapotát minél előbb visszanyerje.
A krízisintervenció során: a krízis előzményeinek feltérképezése, támasznyújtás, a feszültség, impulzivitás csökkentése, az érzelmi realitás megőrzésének segítése, énerősítés, önértékelés helyreállítása, a család, szűkebb környezet mozgósítása történik, aki csak segíthet a támasz, az elfogadás nyújtásában. Amennyiben nem oldódik meg a krízis rövid idő alatt, szükségessé válhat specialista igénybevétele, vagy kórházi elhelyezés.
Prevenció (megelőzés):
Célja: A krízishelyzet további következményeinek (depresszió, reménytelenség, veszélyesen beszűkült állapot, öngyilkossági szándék) korai felismerése, oldása, a kliens megfelelő szakemberhez való irányítása.