A serdülőkori krízis:
A serdülőkorra több szempontból is azt mondhatjuk a válságok kora, egyfajta krízis. Ennek több oka van: megváltozik a serdülő teste, a gondolkodása, és az önmagáról eddig alkotott képe is. A serdülőkori énkép válsága és az én-azonosság kialakításáért való küzdelem a serdülőkori fejlődési feladatok teljesítése során nem nélkülözheti a konfliktusokat, krízishelyzeteket.
A serdülő küzd önmagával és a környezetével is, nehezen igazodik el tulajdonságait és szerepeit illetően, és ennek a folyamatnak a segítésében jelentős szerepe van az szülőknek és a pszichológusnak is. A serdülőkor hosszú időbeli periódus, 8-10 éves átmeneti folyamat, időszak a gyermek – és a felnőttkor között. Általában 12 éves kortól a tizenéves kor végéig, a nem teljes testi érés befejezéséig tart. Biológiai, hormonális változásokkal kezdődik és két jelentős következménnyel jár: a második alakváltozás és a nemi mirigyek működésének megindulása.
A hormonális változások miatt a lányok és a fiúk esetében is gyakorivá válik a fáradékonyság, érzékenység, izzadás, elpirulás, szívdobogás, a gyomor és fejfájás, valamint a gyakori a szédülés. A serdülőre jellemző lesz a”szórakozottság”, kedvetlenség, a felnőttek által „lustaságnak” hívott jelenség. Gyakori időszaka ez a konfliktusoknak, hiszen a serdülő hamar lelkesedik, vagy háborodik fel, érzelmeinek hullámzása miatt pedig könnyedén bánt meg másokat.
Mivel a serdülőben sok a bizonytalanság, kétségek önmagával és a világgal kapcsolatban, ezért a vele egykorú, hozzá hasonló másik serdülőt keresi, ugyanakkor érdeklődni kezd a másik nem iránt is. A barátság, a kortárs-kapcsolatok keresése fontos szerepet játszik a serdülők önmeghatározásában és identitáskeresésében, valamint egyik fő fejlődési feladatának teljesítésében, abban, hogy képes legyen érzelmileg és fizikailag is leválni családjáról. A barátkeresés, a csoportokhoz tartozás, az önállósodási és függetlenedési törekvés, a pályaválasztás konfliktusokat kelthet a szülő, a felnőtt világ és a serdülő között.
Serdülőkorban jellemzőek tehát a változások és a szélsőséges megnyilvánulások - testi, lelki és társadalmi téren egyaránt.
Amiben segíthetek:
Bizonyos jelek utalhatnak arra, hogy a serdülő személyisége sérülékenyebb, a serdülőkori fejlődési feladatokat, mint a - szülőktől való érzelmi függetlenedés, a szexuális irányultsággal való azonosulás, társadalomba való beilleszkedés, pályaválasztás - nehezebben tudja teljesíteni. Erre utaló jelek lehetnek:
• Önértékelési problémák, önbizalomhiány,
• tartós kudarcok az iskolai teljesítményben,
• életviteli problémák,
• hangulati labilitás,
• beilleszkedési és társas nehézségek,
• tanulmányi visszaesés, teljesítménygátlás,
Konzultáció szülővel és serdülővel:
Szülőkonzultáció során a szülővel, vagy a szülőkkel a serdülővel kapcsolatos probléma és a serdülő eddigi fejlődési körülményeinek átbeszélése történik, amin a serdülő is részt vehet. Ezt követi a serdülővel való négyszemközti beszélgetés.
Visszajelző konzultáció:
A szülőknek való visszajelzés az általam tapasztaltakról kétféle lehet: szólhat csak a szülőknek, vagy történhet a serdülő bevonásával. A konzultáció során amennyiben szükséges, megbeszéljük a további segítségnyújtás módjának lehetőségeit, vagy más szakember javaslata történik. Amennyiben a probléma sikeresen megoldódott, akkor lezárjuk a kapcsolatot.
Egyszeri konzultáció:
Ha egy szülő bizonytalan, vagy kérdései vannak nevelési kérdéseket illetően, lehetőség van egyszeri konzultáció igénybevételére.